CHANNELS:

Centennial debuts in VSN boys' lacrosse Top 20 poll


Email Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks Print 

Eagles land 18th; Westminster slides into Top 10


Centennial High is the newest entrant in VSN's boys' lacrosse Top 20. The Howard County school, which knocked off previously undefeated C. Milton Wright, is No. 18. 

McDonogh School maintains the No. 1 ranking with MIAA A Conference play starting this week, followed by Boys' Latin School, Calvert Hall College, St. Paul's School and Loyola Blakefield.

Here's the complete Week 4 VSN boys' lacrosse Top 20

1. McDonogh School (Record: 8-1; Last week's ranking: No. 1)

Last week: The Eagles defeated Gonzaga College (D.C.), 14-5.

This week: vs. Mount St. Joseph, Apr. 18; at No. 3 Calvert Hall College, Apr. 21


2. Boys' Latin School (6-3; No. 2)

Last week: The Lakers lost to St. Anthony's (NY), 12-9.

This week: vs. No. 7 Severn School, Apr. 18; at Mount St. Joseph, Apr. 21

 

3. Calvert Hall College (6-2; No. 3)

Last week: The Cardinals defeated Foothill-Santa Ana (CA), 18-5.

This week: at No. 8 Gilman School, Apr. 18; vs. No. 1 McDonogh School, Apr. 21

 

4. St. Paul's School (9-1; No. 6)

Last week: The Crusaders defeated Bel Air, 19-5.

This week: vs. No. 5 Loyola Blakefield, Apr. 18; at No. 14 St. Mary's, Apr. 21

 

5. Loyola Blakefield (2-4; No. 5)

Last week: The Dons defeated St. John's College (DC), 10-6, after a 9-8 loss to Georgetown Prep.

This week: at No. 4 St. Paul's School, Apr. 18; vs. No. 7 Severn School, Apr. 21

 

6. Severna Park (8-0; No. 7)

Last week: The Falcons defeated then-No. 4 Severn School, 15-13, at the Andy Eser Memorial Tournament at Archbishop Spalding, and No. 10 Archbishop Spalding, 10-9, at the Public vs. Private Challenge at Annapolis.

This week: at No. 17 Howard, Apr. 19; at Arundel, Apr. 21

 

7. Severn School (9-2; No. 4)

Last week: The Admirals lost to then-No. 7 Severna Park, 15-13, at the Andy Eser Memorial Tournament at Archbishop Spalding after a 18-2 victory over Annapolis at the Public vs. Private Challenge at Annapolis.

This week: at No. 2 Boys' Latin School, Apr. 18; at No. 5 Loyola Blakefield, Apr. 21

 

8. Gilman School (4-3; No. 8)

Last week: The Greyhounds defeated then-No. 13 Hereford, 10-8, and No. 16 John Carrroll School, 8-7.

This week: vs. No. 3 Calvert Hall College, Apr. 18; vs. No. xx Archbishop Spalding at Navy Marine Corps Stadium, Apr. 22

 

9. Westminster (8-0; No. 12)

Last week: The Owls defeated Wootton (20-7) and Glenelg (14-8) at Glenelg Tournament, after a 18-2 victory over Manchester Valley.

This week: at DeMatha Catholic, Apr. 18; vs. Century, Apr. 21

 

10. Archbishop Spalding (5-4; No. 10)

Last week: The Cavaliers defeated Annapolis, 18-4, at the Andy Eser Memorial Tournament after a 10-9 loss to then-No. 7 Severna Park at the Public vs. Private Challenge at Annapolis.

This week: at No. 14 St. Mary's, Apr. 18; vs. No. 8 Gilman School, Apr. 22

 

11. Hereford (6-3; No. 13)

Last week: The Bulls defeated then-No. 9 Broadneck (9-5) and Queen Anne's (11-2) at the Gerry Case Memorial Tournament, after a 10-8 loss to No. 8 Gilman School.

This week: vs. Towson, Apr. 18; at Sparrows Point, Apr. 19

 

12. Fallston (6-2; No. 11)

Last week: The Cougars defeated North Harford, 14-5.

This week: vs. Patterson Mill, Apr. 18; vs. No. 20 C. Milton Wright, Apr. 21


13. Broadneck (7-1; No. 9)

Last week: The Bruins lost to then-No. 13 Hereford, 9-5, and defeated Dulaney, 12-8, at Gerry Case Memorial Tournament.

This week: at Glenelg, Apr. 19; vs. Chesapeake-Anne Arundel, Apr. 21

 

14. St. Mary's (9-1; No. 14)

Last week: The Saints defeated Southern (17-8) and Arundel (13-5) at Clint Gosnell Tournament.

This week: vs. No. 10 Archbishop Spalding, Apr. 18; vs. No. 4 St. Paul's School, Apr. 21

 

15. John Carroll School (4-5; No. 16)

Last week: The Patriots lost to No. 8 Gilman School, 8-7.

This week: vs. Saints Peter & Paul, Apr. 18; vs. Gerstell Academy, Apr. 21

 

16. South River (6-2; No. 19)

Last week: The Seahawks defeated North Harford, 11-3, and Bel Air, 10-4, at South River Tournament.

This week: at Mount Hebron, Apr. 19; at Annapolis, Apr. 21

 

17. Howard (6-2; No. 20)

Last week: The Lions won the Karl Wolf Tournament title defeating Leonardtown (21-3) and Patterson Mill (15-2).

This week: vs. No. 6 Severna Park, Apr. 19; at Mount Hebron, Apr. 21

 

18. Centennial (6-2; not ranked)

Last week: The Eagles defeated Liberty, 10-8, and Century, 8-3, at Century Tournament, after a 10-4 victory over then-No. 17 C. Milton Wright.

This week: vs. Long Reach, Apr. 19; Oakland Mills, Apr. 21

 

19. Marriotts Ridge (5-3; No. 15)

Last week: The Mustangs lost to Urbana, 9-8, and defeated LaPlata, 15-9, at the Marriotts Ridge Tournament.

This week: vs. Reservoir, Apr. 19; vs. Glenelg, Apr. 21

 

20. C. Milton Wright (8-1; No. 17)

Last week: The Mustangs defeated Damascus (17-6) and Huntingtown (8-5) at C. Milton Wright Tournament, after a 10-4 loss to Centennial.

This week: at No. 12 Fallston, Apr. 21

 

 

 


 

 

Last Updated (Thursday, 20 April 2017 13:31)

 
Twitter

 

TERMS OF SERVICE   |   PRIVACY STATEMENT  | Copyright @ 2010 SportsCom Media LLC | Web site development by Tekfort LLC